Suomen Medisiinariliitto on julkaissut yhteistyössä Nuorten Lääkärien Yhdistyksen, Suomen Erikoislääkäriyhdistyksen ja Suomen Yleislääkärit ry:n kanssa kannanoton koskien lääkärikoulutuksen aloituspaikkojen mahdollista lisäämistä. Kannanotto julkaistiin maanantaina 23. helmikuuta 2026.

Opetusministeri Anders Adlercreutz esitti Lääkäripäivien avajaispuheessaan 21. tammikuuta lääkärikoulutuksen aloituspaikkojen merkittävää lisäämistä. Ministerin mukaan Suomessa on tuhansien lääkärien krooninen vajaus, ja aloituspaikkoja tulisi lisätä arviolta 300–500 paikalla. Arvion taustalla on Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) vuosina 2023–2024 laatima SOTEHEN-raportti.

Kannanotossa tuodaan esiin, että työvoimatarpeen arviointiin liittyy epävarmuustekijöitä. Lisäksi todetaan, että raportissa ei ole kaikilta osin huomioitu ulkomailla koulutettuja ja Suomeen työllistyviä lääkäreitä. Raportissa on myös tarkasteltu hammaslääkärien tarvetta, mutta hammaslääketieteen opiskelijoita ei ole otettu huomioon opiskelijamäärissä.

Kannanoton mukaan mahdolliset muutokset koulutusmääriin tulisi perustaa ajantasaiseen ja mahdollisimman kattavaan arvioon todellisesta työvoimatarpeesta. Samalla korostetaan, että yliopistojen koulutuskapasiteetti ja koulutuksen laatu tulee turvata mahdollisia lisäyksiä suunniteltaessa.

Koko kannanotto on luettavissa klikkaamalla alla olevaa kuvaa.